Kobieta i mężczyzna – ta sama czy inna dieta?

Dostosowanie odpowiedniej diety jest bardzo trudnym zadaniem. Niestety często zdarza się, że odchudzające się osoby nie widzą żadnych efektów, a wszystko przez to, że wybrali złą dietę, która nie jest nastawiona na ich potrzeby. Najnowsze badania jasno pokazują, iż mężczyźni i kobiety potrzebują innych diet. Naukowcy dodają nawet, że każdy z nas prowadzi inny tryb życia, przez co dieta staje się bardzo osobistą sprawą. Dieta, która jest idealna dla naszej sąsiadki, wcale nie musi być dobra dla nas, a wręcz bardzo mało prawdopodobne, że nas zadowoli. Największe efekty osiągniemy wtedy kiedy znajdziemy dietę w pełni dopasowaną do naszych oczekiwań.

Jeśli chodzi o odchudzanie, możemy podzielić naszą populację na dwa obozy- kobiet i mężczyzn. Mężczyźni lubią jasno wyznaczone reguły – jeść to, tego nie. Dodatkowo dosyć często wolą pozostać anonimowi, tj. nie chcą nikomu mówić, że są na diecie, a przede wszystkim nie chcą się przyznać, że mają problem z nadwagą. W ich przypadku ważne jest również słownictwo. Otóż ich celem nie jest stracenie kilogramów, ale uzyskanie muskulatury ciała – jak sami twierdzą. Dla kobiet natomiast dieta jest swego rodzaju przyjemnością. Całkowicie się jej poświęcają. Dzięki niej poznają nowych ludzi, udzielają się na forach internetowych poświęconych temu tematowi, dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi. Znacznie trudniejsze niż dla mężczyzn okazuje się dla nich podjadanie. O wiele trudniej odmówić im sobie spróbowania czegoś, szczególnie w trakcie gotowania obiadu dla rodziny – „przecież trzeba sprawdzić czy wyszło”.

Co na to biologia?

Z biologicznego punktu widzenia, kobiety i mężczyźni całkiem inaczej spalają kalorie. Mężczyźni mają więcej masy mięśniowej, która spala energię łatwiej i skutkuje to większym spalaniem kalorii. Badania wykazały również, że mężczyznom łatwiej stawić opór pragnieniu.

To zjawisko bardzo dobrze można zaobserwować na podstawie historii Julki i Mariusza. „On jest zdyscyplinowany, ja nie. O wiele trudniejsze jest dla mnie dostosowanie się do wszystkich zasad naszej diety.” – tłumaczy kobieta. Julka przez okras 20 miesięcy straciła 6 kg, natomiast w tym samym okresie czasu Mariusz schudnął 45 kg.

Para, oboje 28 letni, przyjęli i stosowali tą samą dietę, przez ten sam okres czasu.  Polegała ona na jedzeniu posiłków o odpowiedniej ilości kalorii. W poniedziałki jedli największą ilość kalorii a w niedziele najmniejszą. Niedziele były również jedynym dniem, w którym można było oszukiwać, czyli nie do końca trzeba było stosować się diety. Julka zawsze przekonywała Michała, żeby oszukiwał razem z nią, ale ten nigdy nie dawał się skusić. Mężczyzna zauważa, że dla niego dieta stała się codziennością i przyjął to tak samo jak czynność porannego szczotkowania zębów.

Przypadek Julki i Michała nie jest jedyny, wiele badań nad płcią wskazuje, iż reagują one całkiem inaczej na okres odchudzania. Gene-Jack Wang, analityk w Brookhaven National Laboratory w Upton tłumaczy: “ Męskie ego ma tendencje do pokazywania, że jest lepszy od samego siebie. Natomiast u kobiet zwykle zwyciężają emocje.”

Wang w 2009 roku opublikował badania, które wykazały mniejszą aktywność mózgu, związaną z podejmowaniem decyzji i emocji u mężczyzn, kiedy kuszeni są przez ich ulubione potrawy, niż u kobiet.

„Gdy te obszary wykazują aktywność,” dodaje Wang „, to oznacza, że wciąż oddziałuje na ciebie zobaczone przed chwilą jedzenie, zastanawiasz się czy stłumić pragnienie czy zdecydować się na zjedzenie.”

Rozbieżność pomiędzy kobietami a mężczyznami jest spotykana wciąż dookoła nas. Wiele firm decyduje się na oddzielne linie produktów dla kobiet i mężczyzn. Doskonałym przykładem jest krawiectwo, w którym powstają całkiem inne ubrania dla obu płci. Tego typu zjawisko możemy również zaobserwować w branży spożywczej. Posiłki dla mężczyzn zawierają zazwyczaj większe źródła kalorii i czerwonego mięsa. Często decydują się oni na hamburgery i pizzę. Tymczasem kobiece wybory zwykle zawierają grillowanego kurczaka i inne bardziej dietetyczne produkty.

Wciąż nie wierzysz?

Możemy się spotkać także z grupą badaczy, która ma całkiem inną opinię na temat diet damsko-męskich. Wystarczy spojrzeć co obie płcie wybierają do jedzenia. Po przyjrzeniu się co znajduję się w koszykach kobiet czy mężczyzn zauważamy, że ich preferencje żywnościowe są dosyć podobne i raczej skłaniają się do zbliżonych wyborów. Dodatkowo, możemy również zaobserwować menu jakiejkolwiek restauracji dania są raczej podzielone na dla dzieci i dla dorosłych niż dla mężczyzn czy kobiet. Na pewno ich decyzje żywieniowe trochę się różnią. Mężczyźni zwykle wolą bardziej tłuste i ostre potrawy, podczas gdy kobiety raczej wybierają zdrowsze i bardziej dietetyczne. Jednak jest również mnóstwo posiłków, które możemy określić jako unisex, czyli dostosowane zarówno dla płci pięknej jak i ich adoratorów.

Może właśnie z tego powodu diety są tak trudne do utrzymania, ponieważ są przygotowane oddzielnie dla mężczyzn i oddzielnie dla kobiet. Wszystkim wydaje się, że spożywają kompletnie inne produkty. W rzeczywistości jednak okazuje się, że jedzą podobnie. Są kobiety, które lubią tłuste potrawy, ale są też mężczyźni, którzy lubią sałatki. Jasno, więc wynika z tego fakt, że dieta powinna być dostosowana do osoby, która będzie ją stosować. Przy jej tworzeniu trzeba zwrócić uwagę na preferencje żywieniowe danej osoby oraz jej tryb życia.

Dr. Alexei Maklakov podsumowywuje: „Mężczyźni i kobiety stosują podobne diety i to nie jest błędem. Poważnym błędem jest natomiast nie dostosowanie diety do swoich własnych potrzeb i celów.”

Informacje:

apetistin tabletki I uronal allegro I slimica opinie