Jak wytępić mszyce

Jak wytępić mszyce

Mszyce to szkodniki roślin, które przybierają różne kolory i kształty. Są żółte, zielone lub czarne i żerując niszczą rośliny pozostawiając w ich otoczeniu lepkie odchody, do których łatwo przyczepia się kurz i równie łatwo rozwijają się grzyby.

Mszyce można wytępić na różne sposoby a wybranie metody zależy od ilości występujących mszyc oraz naszych predyspozycji.

Jeśli jest ich mało, mszyce można rozgnieść. Jest to metoda bardzo skuteczna, jednak dość czasochłonna.

W przypadku roślin doniczkowych sprawdzonym sposobem jest podlewanie ich lub pryskanie wywarem z pokrzywy. W tym celu należy przygotować garść pokrzyw, którą należy zalać wrzątkiem (garść pokrzyw na pół litra wody). Mieszankę tę należy przykryć i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie rośliny zaatakowane przez mszyce można podlać lub spryskać.

Roślinę zaatakowaną przez mszyce można też umyć wodą z płynem do naczyń lub mydłem. Przed wykonaniem tej czynności należy jednak zabezpieczyć doniczkę folią aluminiową, by woda nie dostała się do niej. Liście rośliny należy myć z dwóch stron a na koniec dokładnie spłukać. Mokrą roślinę warto pozostawić w wannie, by woda opadła. Nie należy umieszczać jej na słońcu, bowiem mogłoby to spowodować poparzenie rośliny.

Jeśli mszyce zaatakowały roślinę, którą można wystawić na zewnątrz, powinniśmy to zrobić. W przyrodzie istnieje bowiem wiele zwierzątek, dla których mszyce są pożywką. Takimi są na przykład biedronki, muchy lub gąsienniczki, które z pewnością zainteresują się mszycami z naszych roślin.

Metody te są skuteczne, jeśli ilość mszyc na roślinach nie jest zbyt duża. W przypadku roi mszyc warto sięgnąć po specyfik, który z pewnością znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym.
Sprzymierzeńcami mszyc są mrówki, które nie dopuszczają do pojawienia się w ich okolicy biedronek i innych owadów zwalczających mszyce. Warto wziąć pod uwagę ten fakt, jeśli inwazja mszyc w naszym ogródku jest ogromna.

Polecane:

apetistin sklad I uronal na nietrzymanie moczu I slimica allegro