Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – najczęstsze przyczyny

zjd

Praca przewodu pokarmowego to rozdrabnianie porcji pokarmu, poddawanie ich obróbce chemicznej przy pomocy wydzielanych substancji m.in. soku żołądkowego, wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i przesuwanie treści pokarmowej w odpowiednim kierunku.

Jednymi z najczęstszych problemów ze strony przewodu pokarmowego jest ból brzucha – a dokładniej ból żołądka lub zlokalizowany niżej ból jelit. Ta dolegliwość może mieć wiele przyczyn, np. ból żołądka może być wywołany przez nadmierny skurcz mięśni żołądka lub jego stan zapalny. Odczucie pieczenia często jest połączone ze zgagą. Zgaga, czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może być wywołana nadmiarem kwasu solnego, ale także zaleganiem pokarmu w żołądku.

Powodem dolegliwości żołądkowo-jelitowych może być również stres. Wiele osób w stresujących sytuacjach ma ochotę coś zjeść, lub wręcz przeciwnie, nie czuje głodu. Uczucie zaciśniętego żołądka to tez jeden z objawów przeżywania silnego stresu.

Inne przyczyny bólu brzucha to nieprawidłowa dieta, głodzenie się jak również spożywanie zbyt obfitych posiłków, nieregularne spożywanie posiłków. To również zaburza pracę żołądka i jelit.

Szacuje się, że 70% dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego związanych jest z zaburzonymi ruchami przewodu pokarmowego żołądka i jelit, 10% jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego a pozostałe dolegliwości mogą być spowodowane m.in. stanem zapalnym.

Wynika z tego, że wiele osób mających zgagę myli się sądząc, że jest to wynik zbyt dużego wydzielania soków żołądkowych. Sięgają po leki zobojętniające kwas żołądkowy, ale jeśli problem tkwi w zbyt słabej motoryce jelit, to objawy znów szybko się pojawią. Ponadto zobojętnienie kwasów żołądkowych powoduje ich ponowne wydzielanie w dodatkowej ilości, gdyż są one niezbędne do trawienia. W takim przypadku jedynie przesunięcie zawartości żołądka i jelit usunie problem.

Ważna harmonia
Cały skomplikowany proces trawienia jest możliwy dzięki skurczom i rozkurczom mięśni żołądka i jelit. Ruchy przewodu pokarmowego, inaczej motoryka to ruchy skurczowe i rozkurczowe mięśniówki żołądka i jelit, które są całkowicie niezależne od naszej woli. Zaburzenia motoryki powodują, że pokarm albo zalega w przewodzie pokarmowym, albo jest przesuwany zbyt szybko.

O ile zbyt silne skurcze przewodu pokarmowego powodują ból i biegunkę (organizm nie jest w stanie wchłonąć wody w końcowym odcinku jelita grubego), to zbytnie rozluźnienie mięśni też nie jest korzystne. Zalegająca w jelitach treść pokarmowa ulega procesom fermentacyjnym, produkowane są gazy (metan i wodór), które powodują uczucie wzdęcia. Dodatkowo nadmierne skurcze jelit powodują silny ból.

Bardzo dobrze widać zależność między objawami a zachwianą motoryka jelit u pacjentów z Zespołem Jelita Drażliwego. W ZJD naprzemiennie występują okresy wzmożonej pracy jelit i ich niskiej aktywności. Pacjenci cierpią na przemian na bóle brzucha, biegunki lub zaparcia i wzdęcia. Jedyny zarejestrowany w Polsce lek łagodzący wszystkie te objawy to Suplement diety. Jest to lek będący połączeniem kilku wyciągów roślinnych który normalizuje motorykę górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – żołądka i jelit, obrazowo można powiedzieć, że “przepycha” zawartość jelit w prawidłowym kierunku w odpowiednim czasie; zmniejsza wzdęcia, łagodzi stan zapalny. Unikalność i wielokierunkowe działanie wynikają z połączenia kilku ekstraktów roślinnych, w tym wyciągu z rośliny Iberis Amara. Dzięki tak dobranej kompozycji Suplement diety poprawia napięcie mięśni żołądka (okolice części odźwiernikowej żołądka) i jelit w stanach zwiotczenia, a mięśnie żołądka i jelit są w stanie przesunąć treść pokarmową do dalszej części układu pokarmowego.

Suplement diety to roślinny lek bez recepty, który przynosi szybką ulgę w bólach i skurczach żołądka, niestrawności, uczuciu pełności, wzdęciach i zgadze. Płynna forma leku umożliwia szybkie wchłanianie substancji aktywnych, co wspomaga szybkie działanie lecznicze. Suplement diety może być stosowany od 6 roku życia. Można go stosować przed lub w trakcie posiłku, jak również wtedy, kiedy pojawią się dolegliwości. Na stronie www.Suplement diety.pl można zadać pytanie lekarzowi i dowiedzieć się więcej na temat możliwych przyczyn zaburzeń przewodu pokarmowego.

Dzięki tak wielu mechanizmom działania, Suplement diety przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach.
wpływa na przyczyny problemów, a nie jedynie na objawy
zmniejsza nadmierną wrażliwość na ból
normalizuje ruchy żołądka, a także zmniejsza wydzielanie kwasu solnego
normalizuje ruchy (skurcze i rozkurcze) żołądka i jelit
chroni żołądek i zmniejsza stan zapalny
zmniejsza objawy Zespołu Jelita Drażliwego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *