Bezpieczne przyjmowanie leków

bezpieczne leki

W każdym mieszkaniu znajduje się domowa apteczka, w której przeważają leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, syropy na kaszel, suplementy diety. Wiedzieć należy, że leki nie zawsze są bezpieczne, dlatego sięgając po nie koniecznie należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, o czym przypomina się w każdym spocie reklamowym i warto skorzystać z tej wskazówki.

Najpopularniejszą grupą leków są te zwalczające ból oraz gorączkę. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty.
Każdy lek powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami producenta, które zawarte są na ulotce dołączonej do każdego opakowania.
Leki powlekane lub niepowlekane należy popić dużą ilością wody, postać rozpuszczalną należy z kolei rozpuścić w wodzie. Pamiętać należy o tym, by nie przyjmować ich na pusty żołądek.
W przypadku bólu, który utrzymuje się przez dwa-trzy dni wskazana jest konsultacja lekarska, jest to bowiem sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Leków przeciwbólowych nie powinno zażywać się długotrwale, bowiem dojść może do powikłań przewodu pokarmowego, np. wystąpienia nadżerki, krwawienia, owrzodzenia.
Ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia powyższych objawów, przyjmowanie leków przeciwbólowych powinny ograniczyć osoby z chorobą wrzodową, zaburzeniami krzepliwości krwi, uczulone na składniki leku.
Pomocny może okazać się paracetamol, nie mający wpływu na wrzody czy krzepliwość krwi. W dużych dawkach (4g dziennie) może jednak przyczynić się do uszkodzenia wątroby, dlatego tak istotne jest stosowanie się do dawki określonej przez producenta.

W przypadku przeziębienia, o które nietrudno zwłaszcza w sezonach przejściowych, doskwiera nam katar, który można usunąć sięgając po stosowne leki.
Popularnymi w ostatnich czasach są leki doustne, które podane w początkowej fazie rozwoju kataru potrafią go szybko zwalczyć. W ich składzie znajduje się lek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowe nosa oraz lek przeciwalergiczny.
Przed sięgnięciem po leki tego typu warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania. W wielu przypadkach są nimi: choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, jaskra, ciąża, karmienie piersią.
Znacznie bardziej łagodnym lekiem jest lek w postaci żelu o działaniu miejscowym.

Kiedy choroba rozwinie się, w wielu przypadkach potrzebne jest sięgnięcie po antybiotyk, który ma zniszczyć lub zahamować rozwój bakterii, nie wpływając przy tym na zdrowe komórki organizmu.
Antybiotyki podzielić można na kilka grup, bowiem mają one różną budowę chemiczną oraz różny zakres działania. Warte podkreślenia jest to, iż nie istnieje antybiotyk, który poradziłby sobie z każdym rodzajem bakterii czy rodzajem infekcji. Ze względu na ten fakt ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, który dobiera antybiotyk adekwatnie do rodzaju istniejącej infekcji.
W przypadku antybiotykoterapii ważne jest także przestrzeganie czasu przyjmowania leku, przyjmowanie go w zalecanej dawce oraz w zalecanym przez lekarza czasie.
Więcej o przyjmowaniu antybiotyków w artykule: Jak bezpiecznie przyjmować antybiotyki.

Kiedy mamy kłopoty emocjonalne czy nie możemy zasnąć, sięgamy czasami po leki uspokajające. Znacznie silniejsze działanie wykazują leki psychotropowe, które można zażywać jedynie zgodnie z zaleceniami lekarza. Zabronione jest łącznie leków z alkoholem, bowiem doprowadzić to może do wielu poważnych sytuacji, łącznie z pogorszeniem świadomości czy utratą przytomności.
Leki uspokajające, nasenne oraz psychotropowe opóźniają refleks, zatem przyjmowanie ich wiąże się z tym, iż nie można prowadzić samochodu do 36 godzin po spożyciu tabletki.

Bardzo popularnymi lekami są witaminy i minerały, po które sięgamy, gdy chcemy wzmocnić nasz organizm. Jeśli jednak dbamy o to, by nasza dieta była zróżnicowana, przyjmowanie witamin nie jest potrzebne. Dojść może do skumulowania zbyt dużej ilości witamin, które zalegając w organizmie mogą nie tyle pomóc, co zaszkodzić.
W sytuacji, gdy czujemy się osłabieni warto zatem wykonać odpowiednie badania, omawiając wyniki z lekarzem, który w razie potrzeby zaleci nam przyjmowanie stosownych preparatów, po które należy sięgać o stałej porze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *